Infekční onemocnění

Jedná se o nakažlivá onemocnění, která jsou způsobená mikroorganismy. Například bakteriemi, viry, houbami nebo parazity. Mezi infekční onemocnění se řadí například covid-19 anebo hepatitida C. Obě nemoci jsou sice infekční, ale k jejich přenosu z člověka na člověka dochází jinými způsoby.

Online brožura o covid-19 zde.

Online brožura o hepatitide C zde.

 

picture

Příznaky infekčních onemocnění

Symptomy infekčních onemocnění se různí. Například covid-19, který mezi infekční onemocnění patří, se projevuje teplotou, kašlem, bolestí hlavy anebo rýmou. Naopak hepatitida C má naprosto odlišné příznaky. Takzvaná žloutenka typu C se projevuje neobvyklým a dlouhým krvácením, žloutnutím kůže, tmavou močí nebo nafouklým břichem, protože tělo zadržuje nadměrné množství tekutin.

Doba, za jakou se příznaky obou onemocnění projeví, je také velmi rozdílná. Zatímco nákaza covidem-19 se projeví nejpozději do několika dnů, symptomy hepatitidy C se objeví až za několik let. Ve většině případů lidé vůbec neví, že žloutenkou typu C trpí. Bez větších obtíží mohou žít klidně i 20 let a hrozí, že mezitím nakazí někoho dalšího. Zároveň během těchto let virus napadá játra, která postupně ničí.

 

Přenos infekčních onemocnění

O covidu-19 si můžete přečíst spoustu informací na internetu a v novinách. Přenáší se tzv. kapénkami. Proto se před ním můžete účinně chránit tak, že budete mezi sebou dodržovat rozestupy a nosit respirátor. Vhodné je také časté mytí rukou a používání dezinfekce.

Proto, abyste měli úplnou jistotu, že covid-19 nemáte, můžete zajít na antigenní nebo PCR test.

Naopak hepatitida C se kapénkami nepřenáší. Pro její přenos je potřeba, abyste přišli do kontaktu s krví nakaženého. K tomu může dojít například při amatérském domácím tetování, pokud tatér používá jednu tetovací jehlu pro více lidí. Nebezpečí hrozí také při nechráněném sexu (bez kondomu), a to především při análním sexu. Rizikové je také sdílení jehly při braní drog. V ojedinělých případech může žena, pokud má hepatitidu C a otěhotní, nakazit své vlastní dítě ještě v děloze. 

Kontakt

saste.roma@fnusa.cz

Kontaktní formulář

Přečetl jsem si informace o ochraně osobních údajů.

Kde nás najdete?

Mezinárodní centrum klinického výzkumu
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

iconPekařská 664/53, 656 91 Brno-střed

iconiconNemocnice u sv. Anny