Cukrovka 2. typu

Online brožura o cukrovce zde.

picture

Příznaky diabetu

Cukrovka 2. typu se projevuje celkem nenápadně. Nemocného člověka trápí velká žízeň, proto velmi často pije. A protože vypije za den spoustu vody, nebo jiných nápojů, musí často chodit na záchod. V noci toho tak moc nenaspí, protože často vstává, aby si mohl odskočit. Člověk je pak unavený a přes den bojuje s ospalostí. Mezi další symptomy patří hubnutí, přestože nemocný stále jí stejně velké porce jako dřív.

Kromě toho se diabetes může projevovat také přechodnou poruchou zraku, kdy nemocný hůře vidí. S nadměrným pitím a močením pak často souvisí infekce močopohlavních cest, které se projevují např. svěděním a řezáním.

Příčiny diabetu

Při cukrovce je zvýšená hladina cukru v krvi. To je způsobeno nedostatkem nebo špatnou funkcí inzulínu. Cukrovka je rozšířená nemoc, trpí jí každý desátý člověk v České republice. K jejímu vzniku přispívá stres, nedostatek pohybu a cvičení, kouření, špatný jídelníček plný nezdravých jídel a obezita. Zároveň jde o nemoc, která může vážně ohrozit vaše zdraví.

Léčba diabetu

Pokud se u vás objeví příznaky cukrovky, tak co nejdříve navštivte svého praktického lékaře. Lékař vám odebere krev a vyšetří hladinu cukru v krvi. Pokud je hladina cukru v krvi vysoká, znamená to, že máte cukrovku. Nejdůležitější je změnit stravování a pravidelně se hýbat. Další kroky se odvíjí od vašich konkrétních problémů a zdravotních rizik, které vám hrozí. Někdy je potřeba brát pravidelně léky, a to buď v tabletách, nebo injekčně. Zdravotní pojišťovny poskytují příspěvky na zdravotní pomůcky pro diabetiky nebo na edukační pobyty. Informujte se u své pojišťovny.

Pozor na rozšířený mýtus! „Cukrovky se můžete jednoduše zbavit pomocí diabetických čajů a doplňků stravy.“ Bohužel samoléčba diabetickými čaji a doplňky stravy nenahradí léčbu předepsanou lékařem. Je důležité brát pravidelně předepsané tablety nebo injekční inzulín podle instrukcí lékaře.

Co se stane, když včas nevyhledáte pomoc lékaře? Když nevíte, že máte cukrovku, neznamená to, že vám neškodí. Pokud je hladina cukru v krvi dlouhodobě vysoká, dochází postupně k poškození důležitých orgánů.

Kontakt

saste.roma@fnusa.cz

Kontaktní formulář

Přečetl jsem si informace o ochraně osobních údajů.

Kde nás najdete?

Mezinárodní centrum klinického výzkumu
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

iconPekařská 664/53, 656 91 Brno-střed

iconiconNemocnice u sv. Anny